Kurs Przewodnika Górskiego (na obszar Beskidów i Bieszczad)
Kurs trwa półtora roku, od lutego 2024 do lipca 2025r. Kurs przewodnika górskiego składa się z dwóch części: kursu Organizatora Turystyki PTTK oraz kursu Przewodnika Beskidzkiego. Warunkiem uczestniczenia w drugiej części (Przewodnik Beskidzki) jest pomyślne ukończenie pierwszej części kursu i zdobycie uprawnień Organizatora Turystyki PTTK.
Organizator Turystyki PTTK
Kurs Organizatora Turystyki jest kursem kształcenia kadry programowej PTTK. Dzięki niemu możesz zdobyć podstawową wiedzę i doświadczenie niezbędne w organizowaniu wyjazdów turystycznych i ich prowadzenia w sposób ciekawy i bezpieczny.
Uprawnienia Organizatora Turystyki:
1. Organizowanie popularnych wycieczek i imprez turystycznych PTTK;
2. Potwierdzanie przebycia tras i spełniania wymagań do uzyskania odznak turystycznych na wycieczkach i imprezach, w których osobiście uczestniczy;
3. Pierwszeństwo w przyjmowaniu na kursy szkoleniowe organizowane przez PTTK: przodowników-instruktorów turystyki kwalifikowanej, przewodników turystycznych itp.;
4. Noszenie odznaki i posługiwanie się legitymacją Organizatora Turystyki PTTK;
Kurs trwa pół roku. W jego trakcie odbywają się zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy, prowadzenia grupy i orientacji w terenie oraz wykłady o tematyce:
· Historia turystyki
· Pierwsza pomoc
· Architektura
· Metodyka prowadzenia grupy i zarządzanie finansami
· Ochrona przyrody
· Góry Polski: Beskidy, Tatry, Sudety
· Region Gdański
Kurs kończy się serią egzaminów z każdego przedmiotu. Po ich zaliczeniu Zarząd Oddziału Studenckiego PTTK nadaje uprawnienia Organizatora Turystyki i wydaje legitymację.
Zajęcia kursu OT są jednocześnie częścią kursu na przewodnika beskidzkiego, a zdobycie uprawnień OT jest warunkiem jego kontynuacji.
Przewodnik Beskidzki
Prowadzony przez nas kurs dotyczy uprawnień przewodnika górskiego beskidzkiego klasy III. Jego ukończenie umożliwia zdawanie egzaminów państwowych w Rzeszowie, Krakowie lub Katowicach i uzyskanie licencji przewodnickiej na obszar Beskidów.
Teren uprawnień obejmuje całe Beskidy, od Śląskiego po Bieszczady, z wyłączeniem pogórzy. Południową granicę stanowi granica państwa i granica Tatrzańskiego Parku Narodowego. Grainca północna przebiega wzdłuż linii: Cieszyn - Bielsko Biała (droga S1) - Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Głogoczów (droga nr 69 oraz 52) - Myślenice (droga nr 7) - Gdów (droga nr 967) - Tymowa (droga nr 966) - Nowy Sącz (droga nr 75) - Gorlice (droga nr 28) - Dukla (droga nr 993) - Miejsce Piastowe (droga nr 19) - Sanok - Mrzygłód - Tyrawa Wołoska - Kuźmina (droga nr 28) - Wojtkowa (droga nr 890) - Grąziowa - Trójca - Posada Rybotycka - Rybotycze - Huwniki do granicy RP (drogi lokalne);
Przewodnik beskidzki klasy III posiada uprawnienia do prowadzenia:
· pieszych wycieczek górskich w warunkach letnich szlakami oznakowanymi;
· pieszych wycieczek w warunkach zimowych szlakami określonymi w programach szkolenia;
· wycieczek autokarowych;
Kurs trwa rok, w jego trakcie oprócz wykładów odbywają się trzy wyjazdy szkoleniowe w teren uprawnień i wyjazd egzaminacyjny, tzw. przejście przewodnickie. Oprócz nich szkolenie odbywa się na wycieczkach w rejonie Trójmiasta, na których szkolimy z orientacji w terenie. Egzaminem sprawdzającym jest udział w jednej z naszych imprez na orientację, Darżlubie lub Manewrach i uzyskanie wyniku wymaganego do zaliczenia.
Zakres szkolenia teoretycznego i praktycznego:
1. Geografia turystyczna gór Polski, Europy i świata;
2. Organizacja turystyki górskiej w Polsce;
3. Ochrona obszarów górskich i ich środowiska;
4. Topografia obszaru uprawnień;
5. Zasady letniej i zimowej turystyki górskiej;
6. Bezpieczeństwo w górach;
7. Komunikacja i zagospodarowanie turystyczne;
8. Metodyka i etyka przewodnictwa;
9. Wybrane zagadnienia z psychologii i socjologii;
10. Podstawowe przepisy prawne w turystyce;
11. Szkolenie praktyczne z pierwszej pomocy;
12. Szkolenie praktyczne w terenie;
W trakcie kursu są trzy sesje egzaminacyjne:
· egzaminy połówkowe / OT
· przedprzejściowe
· wewnętrzne
Zaliczenie każdej serii jest konieczne do kontynuacji i ukończenia kursu. Kurs kończy się egzaminem praktycznym na wyjeździe letnim a następnie egzaminami wewnętrznymi. Po ich zaliczeniu kursant otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, koniecznie do zdawania egzaminów państwowych.
Szczegółowy przebieg i warunki zaliczenia kursu opisane są w Regulaminie i Programie kursu.
Kontakt: zarzad[malpka]skpt.gdansk.pl